2100HT-271-H-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid 270uH/172.6uH 15% 1KHz 2.8A 0.14Ohm DCR RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 2100HT271HRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    2100HT-271-H-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Inductance:
    270(OCL)/172.6 uH
  • Type:
    High current
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    20.07 mm
  • Tolerance:
    15 %
  • Technology:
    Toroid
  • Maximum DC Resistance:
    140 mOhm
  • Maximum DC Current:
    2.8 A