2000-4R7-H-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid 4.7uH/3.5uH 20% 1KHz 10.1A 7.7mOhm DCR RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 20004R7HRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    2000-4R7-H-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    360
  • Inductance:
    4.7(OCL)/3.5 uH
  • Type:
    High current
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    14.73 mm
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Toroid
  • Maximum DC Resistance:
    0.0077 Ohm
  • Maximum DC Current:
    10.1 A