2000-3R3-V-RC
Bourns
Inductor High Current Toroid 3.3uH/2.5uH 20% 1KHz 11.1A 6.7mOhm DCR RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 20003R3VRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    2000-3R3-V-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    360
  • Inductance:
    3.3(OCL)/2.5 uH
  • Type:
    High current
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    8.38 mm
  • Tolerance:
    20 %
  • Technology:
    Toroid
  • Maximum DC Resistance:
    0.0067 Ohm
  • Maximum DC Current:
    11.1 A