1140-102K-RC
Bourns
High Current RF Choke Bobbin Core 1mH 10% 1KHz Ferrite 3.6A 216mOhm DCR RDL
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 1140102KRC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Bourns
  • Part No:
    1140-102K-RC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    70
  • Inductance:
    1 mH
  • Type:
    High Current RF Choke
  • Impedance:
    N/A
  • Lead Pitch:
    29.21 mm
  • Tolerance:
    10 %
  • Technology:
    Bobbin Core
  • Maximum DC Resistance:
    216 mOhm
  • Maximum DC Current:
    3.6 A