- P160KN2-4QC20B10K
P160KN2-4QC20B10K
BI Technologies/TT Electronics
Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (29.5 X 17 X 26.5mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: P160KN24QC20B10K
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:P160KN2-4QC20B10K
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533408050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
990 -
Mounting:Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:Pin
Power Rating:0.2 (1/5) W
Resistance Value:10 KOhm
Tolerance:20 %
Temperature Coefficient:N/A
Dimension:29.5 x 17 x 26.5 mm
Operating Temperature:-20 to 70 °C