- P091P-FC25BR10K
P091P-FC25BR10K
BI Technologies/TT Electronics
Potentiometer - Single Gang - 10K (+/-) 20% - 0.05W - Linear Taper - Side Adjust - Push-Lock - D Shaped Shaft 25mm Long - PCB ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Description
Potentiometer - Single Gang - 10K (+/-) 20% - 0.05W - Linear Taper - Side Adjust - Push-Lock - D Shaped Shaft 25mm Long - PCB Through Hole
Search Keywords: P091PFC25BR10K
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:P091P-FC25BR10K
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533408050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1360 -
Mounting:Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:Pin
Power Rating:0.05 (1/20) W
Resistance Value:10 KOhm
Tolerance:20 %
Temperature Coefficient:N/A
Dimension:40.75 x 9.5 x 11.35 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C