- P091N-QC15BR10K
P091N-QC15BR10K
BI Technologies/TT Electronics
Potentiometer - Single Gang - 10K (+/-) 20% - 0.05W - Linear Taper - Side Adjust - Knurled Shaft 15mm Long - PCB Through Hole
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: P091NQC15BR10K
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:P091N-QC15BR10K
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533408050
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1960 -
Mounting:Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:Pin
Power Rating:0.05 (1/20) W
Resistance Value:10 KOhm
Tolerance:20 %
Temperature Coefficient:N/A
Dimension:22.05 x 9.5 x 11.35 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C