- AR10KL.25
AR10KL.25
BI Technologies/TT Electronics
The AR10KL.25 is a 10-turn, wirewound precision potentiometer with a resistance of 10 kOhms and an independent linearity of ±0 ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
The AR10KL.25 is a 10-turn, wirewound precision potentiometer with a resistance of 10 kOhms and an independent linearity of ±0.25%.
Search Keywords: AR10KL25
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:AR10KL.25
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533310000
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
15 -
Mounting:Panel Mount
Number of Turns:10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:Solder
Power Rating:5 W
Resistance Value:10 KOhm
Tolerance:3 %
Temperature Coefficient:130 ppm/°C
Dimension:73.03 x 46.03 x 54.77 mm
Operating Temperature:-65 to 85 °C