- 25PR50KLF
25PR50KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm (6.86 X 6.86 X 4.83mm) Pin Thru-Hole Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 25PR50KLF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:BI Technologies/TT Electronics
Part No:25PR50KLF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8533408050
COO:CR
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Mounting:Through Hole
Number of Turns:1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:Pin
Power Rating:0.5 (1/2) W
Resistance Value:50 KOhm
Tolerance:10 %
Temperature Coefficient:±100 ppm/°C
Dimension:6.86 x 6.86 x 4.83 mm
Operating Temperature:-55 to 125 °C