CFAM12N1600/S14
Baumer Electric
Proximity Sensor Capacitive NO NPN 4mm 10V to 30VDC 3-Pin
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CFAM12N1600S14
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Baumer Electric
  • Part No:
    CFAM12N1600/S14
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Capacitive
  • Sensing Distance:
    4 mm
  • Mounting:
    Panel
  • Output Type:
    NPN
  • Dimension:
    76 x 12 mm
  • Response Frequency:
    50 Hz
  • Operating Temperature:
    -25 to 75 °C