AWHW26G-0202-T-R
Assmann WSW Components
Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AWHW26G0202TR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Assmann WSW Components
  • Part No:
    AWHW26G-0202-T-R
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1200
  • Type:
    Shrouded Header
  • Body Orientation:
    Straight
  • Gender:
    HDR
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pitch:
    2.54 mm
  • Number of Contacts:
    26
  • Maximum Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum Current Rating:
    3 A
  • Termination Method:
    Solder
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C