AWHW-14G-0202-T
Assmann WSW Components
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AWHW14G0202T
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Assmann WSW Components
  • Part No:
    AWHW-14G-0202-T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    80
  • Type:
    Shrouded Header (4 Sides)3594
  • Body Orientation:
    Straight3574
  • Gender:
    HDR3578
  • Mounting:
    Through Hole3586
  • Pitch:
    2.54 mm
  • Number of Contacts:
    14
  • Maximum Voltage Rating:
    2503584V
  • Maximum Current Rating:
    3 A
  • Termination Method:
    Solder3593
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C