AWH-64G-E232-IDC
Assmann WSW Components
Conn Ejector Header HDR 64 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AWH64GE232IDC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Assmann WSW Components
  • Part No:
    AWH-64G-E232-IDC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    5
  • Type:
    Ejector Header
  • Body Orientation:
    Straight
  • Gender:
    HDR
  • Mounting:
    Cable Mount
  • Pitch:
    2.54 mm
  • Number of Contacts:
    64
  • Maximum Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum Current Rating:
    3 A
  • Termination Method:
    IDT
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C