- AWH-20G-0222-T
AWH-20G-0222-T
Assmann WSW Components
Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Tray
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: AWH20G0222T
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Assmann WSW Components
Part No:AWH-20G-0222-T
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
90 -
Type:Ejector Header
Body Orientation:Straight
Gender:HDR
Mounting:Through Hole
Pitch:2.54 mm
Number of Contacts:20
Maximum Voltage Rating:N/A
Maximum Current Rating:3 A
Termination Method:Solder
Operating Temperature:-40 to 105 °C