- SFW22R-2STE1LF
SFW22R-2STE1LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
1.00mm Flex Connector - SFW-R series - 22 Position - Top side Contact - Side Entry Surface Mount ZIF Connector - Lead Free.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Description
Search Keywords: SFW22R2STE1LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:SFW22R-2STE1LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694051
COO:MY
ECCN:EAR99
Reel Pack:
4000 -
Type:FFC/FPC Connector3551
Number of Contacts:22
Pitch:1 mm
Mounting:Surface Mount3543
Termination Method:Solder3550
Maximum Voltage Rating:1003541VDC,1003541VAC
Maximum Current Rating:1/Contact A
Dimension:27.8mm x 6.5mm x 2.73547mm
Operating Temperature:-55 to 105 °C