- SFW16S-2STE9LF
SFW16S-2STE9LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Conn FFC/FPC Connector SKT 16 POS 1mm Solder ST SMD T/R
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
REEL Packaging
Description
Search Keywords: SFW16S2STE9LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:SFW16S-2STE9LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694051
COO:MY
ECCN:EAR99
Reel Pack:
500 -
Type:FFC/FPC Connector3551
Number of Contacts:16
Pitch:1 mm
Mounting:Surface Mount3543
Termination Method:Solder3550
Maximum Voltage Rating:1003541VDC,1003541VAC
Maximum Current Rating:1/Contact A
Dimension:22.4mm x 4.5mm x 5.33547mm
Operating Temperature:-55 to 105 °C