- SFW12R-2STE1LF
SFW12R-2STE1LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
1.00mm Flex Connector - SFW-R series - 12 Position - Top side Contact - Side Entry Surface Mount ZIF Connector - Lead Free.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: SFW12R2STE1LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:SFW12R-2STE1LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:MY
ECCN:EAR99
Reel Pack:
4000 -
Type:FFC/FPC Connector
Number of Contacts:12
Pitch:1 mm
Mounting:Surface Mount
Termination Method:Solder
Maximum Voltage Rating:100,100 VDC|VAC
Maximum Current Rating:1/Contact A
Dimension:17.8mm x 6.5mm x 2.7 mm
Operating Temperature:-55 to 105 °C