- SFW10S-2STE1LF
SFW10S-2STE1LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
1.00mm Flex Connector - SFW Straight series - 10 Position - Top Entry Surface Mount - ZIF .
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Description
Search Keywords: SFW10S2STE1LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:SFW10S-2STE1LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:MY
ECCN:EAR99
Reel Pack:
2000 -
Type:FFC/FPC Connector
Number of Contacts:10
Pitch:2 mm
Mounting:Surface Mount
Termination Method:Solder
Maximum Voltage Rating:100,100 VDC|VAC
Maximum Current Rating:1 A
Dimension:16.4mm x 3.6mm x 5.3mm
Operating Temperature:-55 to 85 °C