- HLW12R-2C7LF
HLW12R-2C7LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
1.00mm Flex Connectors - HLW-R series - 12 Position - Side Entry Non-ZIF Connector - 1mm (0.039inch) Pitch - Kinked Terminal
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HLW12R2C7LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:HLW12R-2C7LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:MY
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
2700 -
Type:FFC/FPC Connector3551
Number of Contacts:12
Pitch:1 mm
Mounting:Through Hole3543
Termination Method:Solder3550
Maximum Voltage Rating:1003541VDC,1003541VAC
Maximum Current Rating:1/Contact A
Dimension:14.6mm x 5.9mm x 3.93547mm
Operating Temperature:-55 to 85 °C