- 98424-F52-10ALF
98424-F52-10ALF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD MinitekA® T/R
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Description
Search Keywords: 98424F5210ALF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:98424-F52-10ALF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:FR
ECCN:EAR99
Reel Pack:
600 -
Type:Shrouded Header (4 Sides)
Body Orientation:Straight
Gender:HDR
Mounting:Surface Mount
Pitch:2 mm
Number of Contacts:10
Maximum Voltage Rating:200,200 VDC|VAC
Maximum Current Rating:2/Contact A
Termination Method:Solder
Operating Temperature:-40 to 125 °C