- 77313-101-16LF
77313-101-16LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole BergStikA® Bulk
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BAG Packaging
Description
Search Keywords: 7731310116LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:77313-101-16LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:FR
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Type:Unshrouded Header
Body Orientation:Straight
Gender:HDR
Mounting:Through Hole
Pitch:2.54 mm
Number of Contacts:16
Maximum Voltage Rating:1500 VAC
Maximum Current Rating:3/Contact A
Termination Method:Solder
Operating Temperature:-65 to 130 °C