- 75160-802-36LF
75160-802-36LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bag
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BAG Packaging
Description
Search Keywords: 7516080236LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:75160-802-36LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Type:Unshrouded Header
Body Orientation:Straight
Gender:HDR
Mounting:Through Hole
Pitch:2.54 mm
Number of Contacts:36
Maximum Voltage Rating:110 V
Maximum Current Rating:5/Contact A
Termination Method:Solder
Operating Temperature:-65 to 130 °C