- 71600-034LF
71600-034LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Conn IDC Connector RCP 34 POS 2.54mm IDT RA Side Entry Cable Mount Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 71600034LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:71600-034LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:FR
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
432 -
Type:IDC Connector
Body Orientation:Right Angle
Gender:RCP
Mounting:Cable Mount
Pitch:2.54 mm
Number of Contacts:34
Maximum Voltage Rating:1000 VAC
Maximum Current Rating:1/Contact A
Termination Method:IDT
Operating Temperature:-65 to 105 °C