- 65801-024LF
65801-024LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Clincher™ Flex Connectors - Receptacle Assembly - Single Row - 24 Positions - 2.54mm (.100in) Pitch.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Description
Search Keywords: 65801024LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:65801-024LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694051
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
288 -
Type:FFC/FPC Connector3551
Number of Contacts:24
Pitch:2.54 mm
Mounting:Cable Mount3543
Termination Method:IDT3550
Maximum Voltage Rating:5003541VAC
Maximum Current Rating:2/Contact A
Dimension:65.79mm x 15.49mm x 2.543547mm
Operating Temperature:-65 to 105 °C