- 53611-S26-4LF
53611-S26-4LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Tray
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 53611S264LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:53611-S26-4LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
360 -
Type:Ejector Header
Body Orientation:Straight
Gender:HDR
Mounting:Through Hole
Pitch:2.54 mm
Number of Contacts:26
Maximum Voltage Rating:1500 VAC
Maximum Current Rating:3/Contact A
Termination Method:Solder
Operating Temperature:-65 to 125 °C