- 20021521-00010E1LF
20021521-00010E1LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Shrouded Board to Board Header - Surface Mount - 10 positions - 1.27mm (0.500in) pitch.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 2002152100010E1LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:20021521-00010E1LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:CN
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1100 -
Type:Shrouded Header (4 Sides)
Body Orientation:Straight
Gender:HDR
Mounting:Surface Mount
Pitch:1.27 mm
Number of Contacts:10
Maximum Voltage Rating:125 VAC
Maximum Current Rating:1/Contact A
Termination Method:Solder
Operating Temperature:-40 to 105 °C