- 20021221-00020C4LF
20021221-00020C4LF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 20 POS 1.27mm Solder ST Top Entry SMD T/R
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: 2002122100020C4LF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Amphenol Communications Solutions (FCI)
Part No:20021221-00020C4LF
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536694040
COO:CN
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1000 -
Type:Shrouded Header (4 Sides)
Body Orientation:Straight
Gender:HDR
Mounting:Surface Mount
Pitch:1.27 mm
Number of Contacts:20
Maximum Voltage Rating:125 VAC
Maximum Current Rating:1/Contact A
Termination Method:Solder
Operating Temperature:-55 to 125 °C