- NPA-730B-030A
NPA-730B-030A
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 30 PSI (+/-) 1.5 %FS - Digital output, compensated - I²C - 14 bits - 3.3VDC - -40°C to 12 ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 30 PSI (+/-) 1.5 %FS - Digital output, compensated - I²C - 14 bits - 3.3VDC - -40°C to 125°C - SOIC-14 - Gull Wing (SMD) - Barbed Port - Male 0.12" (3mm) tube, dual