- NPA-300M-030A
NPA-300M-030A
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 30 PSI (+/-) 1.5 %FS - Amplified output, compensated - Analog voltage - 0.5 V to 3 V - 3. ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 30 PSI (+/-) 1.5 %FS - Amplified output, compensated - Analog voltage - 0.5 V to 3 V - 3.3VDC - -40°C to 125°C - SOIC-14 - Gull Wing (SMD) - Barbed Port - Male 0.12" (3mm) tube, taper