AZ984-1C-12DR
American Zettler
20AMP 280-ISO Automotive Relay 12VDC coil SPDT
Description +
Search Keywords: AZ9841C12DR
  • Part No:
    AZ984-1C-12DR
    EAR99
    600
  • Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
  • Max Contact Current:
    20A
  • Coil Voltage:
    12 VDC
  • Coil Current:
    110.09 mA
  • Coil Resistance:
    109 Ohm
  • Must Operate Voltage:
    7.2 VDC
  • Must Release Voltage:
    1.2 VDC
  • Operate Time:
    4 ms
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Solder Pin
  • Dimension:
    23.01 x 15.51 x 25.7 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C