AZ980-1C-12D
American Zettler
80AMP Super-ISO Automotive Relay 12VDC coil SPDT
Description +
Search Keywords: AZ9801C12D
  • Part No:
    AZ980-1C-12D
    EAR99
    400
  • Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
  • Max Contact Current:
    60A
  • Coil Voltage:
    12 VDC
  • Coil Current:
    133.33 mA
  • Coil Resistance:
    90 Ohm
  • Must Operate Voltage:
    7.8 VDC
  • Must Release Voltage:
    1.2 VDC
  • Operate Time:
    7 ms
  • Mounting:
    Socket
  • Termination Style:
    Quick Connect
  • Dimension:
    35 x 33 x 50.2 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C