AZ977-1C-24D
American Zettler
20AMP Micro-ISO Automotive Relay 24VDC coil SPDT
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ9771C24D
  • Part No:
    AZ977-1C-24D
    EAR99
    1000
  • Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Max Contact Current:
    20A
  • Coil Voltage:
    24 VDC
  • Coil Current:
    62.5 mA
  • Coil Resistance:
    384 Ohm
  • Must Operate Voltage:
    14.4 VDC
  • Must Release Voltage:
    1.992 VDC
  • Operate Time:
    10 ms
  • Seal:
    Unsealed
  • Mounting:
    Connector
  • Termination Style:
    Quick Connect
  • Dimension:
    23 x 15.5 x 37.5 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 115 °C