AZ9741-1C-12D
American Zettler
The AZ9741-1C-12D is a SPDT (1 Form C) mini-ISO automotive relay with a 12 VDC coil and a 40A/30A contact rating.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ97411C12D
  • Part No:
    AZ9741-1C-12D
    EAR99
    400
  • Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
  • Max Contact Current:
    40A (NO) / 30A (NC)
  • Coil Voltage:
    12 VDC
  • Coil Current:
    133.33 mA
  • Coil Resistance:
    90 Ohm
  • Must Operate Voltage:
    7.8 VDC
  • Must Release Voltage:
    1.2 VDC
  • Operate Time:
    7 ms
  • Seal:
    Sealed
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Dimension:
    26.5 x 26.5 x 24.5 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C