AZ973-1C-24DC3
American Zettler
40AMP Mini-ISO Automotive Relay 24VDC coil SPDT
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ9731C24DC3
  • Part No:
    AZ973-1C-24DC3
    EAR99
    40
  • Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
  • Max Contact Current:
    40A (NO) / 30A (NC)
  • Coil Voltage:
    24 VDC
  • Coil Current:
    68.57 mA
  • Coil Resistance:
    350 Ohm
  • Must Operate Voltage:
    15.6 VDC
  • Must Release Voltage:
    2.4 VDC
  • Operate Time:
    7 ms
  • Seal:
    Unsealed
  • Mounting:
    Bracket Mount
  • Termination Style:
    0.25 Quick Connect
  • Dimension:
    26.2 x 26.2 x 35.2 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 110 °C