AZ971E-1A-12DE
American Zettler
40AMP Automotive Relay 12VDC coil SPST-NO
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ971E1A12DE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    American Zettler
  • Part No:
    AZ971E-1A-12DE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Coil Voltage:
    12 VDC
  • Coil Current:
    133.33 mA
  • Coil Resistance:
    90 Ohm
  • Contact Material:
    Silver Tin Oxide
  • Must Operate Voltage:
    8.4 VDC
  • Must Release Voltage:
    0.72 VDC
  • Operate Time:
    5 ms
  • Seal:
    Sealed
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C