AZ970E-1A-12D
American Zettler
40AMP Automotive Relay 12VDC coil SPST-NO
Description +
Search Keywords: AZ970E1A12D
  • Part No:
    AZ970E-1A-12D
    EAR99
    300
  • Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Coil Voltage:
    12 VDC
  • Coil Current:
    133.33 mA
  • Coil Resistance:
    90 Ohm
  • Contact Material:
    Silver Tin Oxide
  • Must Operate Voltage:
    8.4 VDC
  • Must Release Voltage:
    0.72 VDC
  • Operate Time:
    5 ms
  • Seal:
    Unsealed
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C