AZ970-1A-24D
American Zettler
40AMP Automotive Relay 24VDC coil SPST-NO
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ9701A24D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    American Zettler
  • Part No:
    AZ970-1A-24D
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Contact Form:
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • Max Contact Current:
    45A
  • Coil Voltage:
    24 VDC
  • Coil Current:
    66.3 mA
  • Coil Resistance:
    362 Ohm
  • Contact Material:
    Silver Tin Oxide
  • Must Operate Voltage:
    13.9 VDC
  • Must Release Voltage:
    1.44 VDC
  • Operate Time:
    5 ms
  • Seal:
    Unsealed
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Dimension:
    18.8 x 23 x 18 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C