AZ826-2C-12DSE
American Zettler
Sub-Mini Ultra-Sensitive DIP Relay 12VDC coil DPDT
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ8262C12DSE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    American Zettler
  • Part No:
    AZ826-2C-12DSE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Operating Temperature:
    -40 to 80 °C
  • Dimension:
    20.2 x 9.9 x 12 mm
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Coil Current:
    16.67 mA