AZ770-1A-24DE
American Zettler
SPST-NO Sub-Mini Power Relay 24VDC coil SPST-NO
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ7701A24DE
  • Part No:
    AZ770-1A-24DE
    EAR99
    1000
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Coil Resistance:
    1.28 KOhm