AZ762F-1A-12DF
American Zettler
20A SPDT Mini Power Relay 12VDC coil SPST-NO
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ762F1A12DF
  • Part No:
    AZ762F-1A-12DF
    EAR99
    50
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Quick Connect/PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Coil Resistance:
    360 Ohm
Tools/3D Models +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 7
Can Ship immediately Buy all 7 in-stock or the regular minimum order quantity of 50