AZ743-2C-24AEF
American Zettler
Relay, PCB/Socket Mount; 10 Amps Form 2C (DPDT) 24VAC Coil
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ7432C24AEF
  • Part No:
    AZ743-2C-24AEF
    EAR99
    500
  • Relay Construction:
    Non-Latching10725
  • AC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT10703
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Through Hole10716
  • Termination Style:
    PC Pin10727
  • Push to Test Button:
    No10724
  • Led Indicator:
    No10708
  • Operating Temperature:
    -40 to 100 °C
  • Coil Resistance:
    350 Ohm