AZ743-2A-12DEF
American Zettler
Relay, PCB/Socket Mount; 10 Amps Form 2A (DPST - NO) 12VDC Coil
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ7432A12DEF
  • Part No:
    AZ743-2A-12DEF
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Relay Construction:
    Non-Latching10725
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPST-NO10703
  • Mounting:
    Through Hole10716
  • Termination Style:
    PC Pin10727
  • Push to Test Button:
    No10724
  • Led Indicator:
    No10708
  • Operating Temperature:
    -40 to 100 °C
  • Coil Resistance:
    360 Ohm