AZ742-2C-240A
American Zettler
8A DPDT Mini Power Relay 240VAC coil DPDT
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ7422C240A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    American Zettler
  • Part No:
    AZ742-2C-240A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Relay Construction:
    Non-Latching10725
  • AC Coil Voltage:
    240 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    DPDT10703
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Mounting:
    Through Hole10716
  • Termination Style:
    PC Pin10727
  • Push to Test Button:
    No10724
  • Led Indicator:
    No10708
  • Operating Temperature:
    -40 to 75 °C
  • Coil Resistance:
    42.5 KOhm