AZ2280-1A-24AEF
American Zettler
A 40A miniature power relay with 1 Form A silver tin oxide contacts, a 24VAC coil, and an epoxy-sealed IP67-rated enclosure.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ22801A24AEF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    American Zettler
  • Part No:
    AZ2280-1A-24AEF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    240
  • Relay Construction:
    Non-Latching10725
  • AC Coil Voltage:
    24 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO10703
  • Mounting:
    Flange Mount10716
  • Termination Style:
    Quick Connect10727
  • Push to Test Button:
    No10724
  • Led Indicator:
    No10708
  • Operating Temperature:
    -55 to 85 °C