AZ2110-1A-15D
American Zettler
40A Mini Power Relay 15VDC coil SPST-NO
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tray Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AZ21101A15D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    American Zettler
  • Part No:
    AZ2110-1A-15D
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    350
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    15 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -55 to 100 °C