1557-WH/VIO-1000
Alpha Wire
Hook-up Wire 16AWG 2.33mm Tinned Copper - White/Violet - 1000V - 304.8m (1000ft)/Spool
Description +
Search Keywords: 1557WHVIO1000
  • Part No:
    1557-WH/VIO-1000
  • Alias/AKA:
    1557-WV001
    EAR99
    5
  • Size:
    16 AWG
  • Bunch Stranding:
    26x30
  • Cable Diameter:
    2.33 mm
  • Maximum Voltage Rating:
    1000 V
  • Operating Temperature:
    -40 to 80 °C