T351-2C-2/12VDC
Allied Controls
Electromechanical Relay 12VDC 134Ohm 2A DPDT Plug-In General Purpose Relay
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: T3512C212VDC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Allied Controls
  • Part No:
    T351-2C-2/12VDC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Latching Double Coil
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    2 A
  • Mounting:
    Connector
  • Operating Temperature:
    -55 to 71 °C
  • Dimension:
    N/A
  • Termination Style:
    Solder
  • Coil Current:
    90 mA