BOT-3A-12VAC
Allied Controls
Electromechanical Relay 12VAC 4.1Ohm 15A SPDT(41.14x38.1x49.19)mm Industrial Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: BOT3A12VAC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Allied Controls
  • Part No:
    BOT-3A-12VAC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    12 V
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Maximum Current Rating:
    15 A
  • Mounting:
    N/A
  • Termination Style:
    Solder
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    0 to 71 °C
  • Coil Resistance:
    4.1 Ohm