ASEM1-16.000MHZ-LC-T
Abracon
A 16.000 MHz MEMS clock oscillator with a 3.3V supply voltage, ±50ppm frequency stability, and a CMOS output.
Description +
Search Keywords: ASEM116000MHZLCT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Abracon
  • Part No:
    ASEM1-16.000MHZ-LC-T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Type:
    Clock Oscillator8819
  • Load Capacitance:
    15 pF
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Maximum Symmetry:
    55 %
  • Standard Frequency:
    16 MHz
  • Frequency Stability:
    ±50 ppm
  • Frequency Aging:
    ±5 ppm/(1st) Year