MIC5235-3.3YM5-TR
Microchip Technology
Fixed LDO Voltage Regulator - 2.3 V to 24 V in - 310 mV Dropout - 3.3 V out - 150 mA out - SOT-23-5 - 5-Pin.
RoHS Compliant
REEL Embalagem
Certificate of Compliance Guarantee
Descrição +
Search Keywords: MIC523533YM5TR
  • Número do item:
    MIC5235-3.3YM5-TR
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Junction to Ambient:
    235 °C/W
  • Function:
    LDO
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    1 %
  • Family:
    MIC5235
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.1 mm
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.4@50mA,0.45@100mA,0.5@150mA V
  • Line Regulation:
    0.04(Typ) %
  • Accuracy:
    ±2 %